Jak kupić dobry bagażnik dachowy?

Bagażnik dachowy do auta to bardzo popularny dodatek, który zakładany jest na wielu samochodach osobowych. Znacznie zwiększa jego ładowność, co staje się niezwykle przydatne np. podczas wakacyjnych wyjazdów. Wiedzieć jednak trzeba, że taki dodatek wymaga gruntownego przemyślenia podczas zakupu. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców szuka informacji, na co zwracać uwagę przy przeglądaniu różnych modeli.

Jak wybrać dobry bagażnik dachowy do swojego samochodu?

Wystarczy jeden szybki rzut oka na dostępne w sklepach bagażniki dachowe, aby zorientować się, jak wielka jest ich oferta. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców szuka informacji, czym się tak w ogóle warto kierować podczas ich wybierania.
Nie każdy kierowca o tym pamięta, lecz podstawą podczas szukania bagażnika dachowego jest sprawdzenie maksymalnego obciążenia dachu. Znając ten parametr, będzie można określić, jak pojemny bagażnik wchodzi w ogóle w grę. Kupując zbyt duży model, który znacznie obciąży dach, przekraczając jego maksymalny udźwig, można doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia uszkodzenia konstrukcji dachu. Gdzie szukać informacji o tym, jaki udźwig ma nasz dach? Z całą pewnością wszystkie dane na ten temat powinny znaleźć się w instrukcji obsługi samochodu.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego bagażnik będzie wykonany. Na rynku dostępne są najróżniejsze rozwiązania, lecz najczęściej specjaliści polecają wybranie modelu aluminiowego. Nie tylko jest on stosunkowo lekki, lecz dodatkowo nie jest wrażliwy na rdzę czy też wysokie temperatury. Wspomnieć również trzeba, że aluminiowy bagażnik jest dość plastyczny, dzięki czemu może on być wykonany w aerodynamicznym kształcie.
Nie da się ukryć, że bardzo dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na posiadane przez bagażnik certyfikaty. Jest to dość sporych rozmiarów element, który może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy autem. Warto więc wybrać taki model, który będzie przebadany np. pod kątem korozji lub maksymalnej prędkości, z którą można się z nim poruszać. Certyfikaty dają pewność, że zakupiony bagażnik nas negatywnie nie zaskoczy.

O czym trzeba pamiętać po zamontowaniu bagażnika dachowego?

Wiedzieć trzeba, że kupienie i zamontowanie bagażnika dachowego do auta wymaga pewnej zmiany stylu prowadzenia pojazdu. W końcu montuje się dodatkowy, dość pokaźnych rozmiarów element, który w znaczny sposób zmienia charakterystykę auta choćby od strony właściwości aerodynamicznych.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba o tym, aby po zamontowaniu bagażnika nie wyruszać od razu w daleką podróż. Zlecane jest przejechanie z nim kilku próbnych kilometrów, co pozwoli upewnić się w zakresie poprawności założenia.
Co więcej, zalecane jest także znaczne uspokojenie stylu jazdy samochodem po założeniu bagażnika. Tyczy się to nie prędkości maksymalnej, która powinna być znacznie niższa, lecz również agresywności jazdy. Na uwadze należy bowiem mieć, że bagażnik oraz obecny w nim ładunek znacznie podnosi masę całego auta, co np. wydłuża drogę hamowania.